Psihološki rad

SARADNJA SA UČENICIMA

Sa kakvim problemima možeš da se obratiš školskom psihologu?

• Teškoće u učenju, problemi sa koncentracijom
  • Trema
  • Problemi, konflikti u razredu i u društvu
  • Konflikti sa nastavnicima
  • Profesionalna orijentacija i karijerno savetovanje
  • Psihički problemi (nesanica, nervoza, nedostatak apetita psihičkog porekla, loše raspoloženje)
  • Različiti problemi u porodici (razvod ili smrt roditelja, nasilje ili konflikti u porodici)

Na koji način možeš doći na razgovor?

• Možeš da se javiš dobrovoljno – lično možeš da me potražiš u školi (radno vreme psihologa je istaknuto na oglasnoj tabli)
  • Može da te pošalje odeljenjski starešina, predmetni nastavnik na razgovor
  • Možemo da organizujemo razgovor i na zahtev tvojih roditelja.

Šta se dešava na razgovoru kod psihologa i šta posle toga?

• Razgovaraćemo o tvom problemu i pokušaćemo da nađemo rešenje
  • Po potrebi možemo da organizujemo razgovor u grupama sa strankama koji su u konfliktu (sa školskim drugovima, roditeljima, nastavnicima)
  • Ako je potrebno, stupićemo u vezu sa drugim stručnjacima (psiholozima, socijalnim radnicima, psihijatrima)

Osim toga psiholog organizuje predavanja, razgovore i radionice sa sledećim ciljevima:

• Prevencija različitih psihičkih bolesti, doprinos njihovoj spoznaji (na primer panični poremećaj, anksioznost, depresija)
  • Rešavanje problema, koji se javljaju u školi (na primer problemi sa adaptacijom, konflikti)
  • Trening za smanjenje treme, trening samopoznavanja
  • Eliminacija teškoća u učenju, predavanje o efikasnim strategijama učenja
  • Doprinos očuvanju psihičkog i fizičkog zdravlja – razgovor o prijateljstvu, o ljubavnim vezama, o roditeljima, predavanja po izboru.